Blog

Web Sitenizin Hızını Attıracak Ipuçları (2019 Versiyon)

Web Sitenizin Hızını Attıracak Ipuçları (2019 Versiyon)

Web sitenizin işinize katkıda bulunmasını istiyorsanız öncelik vermeniz gereken konulardan biri de hızdır. Siteniz ortalama bir süreden geç açılıyor ise kullanıcılar beklemeden sayfanızdan çıkış yapabilirler. Örneğin bir e-ticaret sitesinde olması gereken her şeyi kurmuş olabilirsiniz, dizaynı çok güzel olabilir ama eğer siteniz geç açılıyorsa kullanıcılar bunların hiçbirinin farkına bile varamayabilirler.  

Web sitenizin hızı, arama sıralamasında üst sırada olmanızı da etkilemektedir. Google bu konuya oldukça önem vermektedir. Web sitenizin geç açılması durumunda SEO performansınız ve sıralamalarınız olumsuz etkilenecektir.  

Peki bunların olmaması için neler yapmalıyız? Sizin için derlediğimiz aşağıdaki ipuçlarını uygularsanız web sitenizin hızındaki değişimleri siz de fark edeceksiniz. 

1-) CDN Teknolojisinden Yararlanın 

İlk olarak CDN nedir onu açıklayayım. CDN web sitenizdeki fotoğraf ve video gibi dosyaların farklı sunucular üzerinden yayınlamasını sağlar. Böylelikle ana sunucudaki yük azalmış olur ve web sitenizin hızı artar. 

Web siteniz eğer video ve görsel ağırlıklıysa, site trafiğiniz fazlaysa veya uluslararası trafiğiniz var ise mutlaka CDN kullanmalısınız. 

Kullanabileceğiniz popüler CDN servislerinden bazıları: 

2-) Hosting Seçimine Dikkat Edin  

Web sitenizin hızını belirleyen önemli kriterlerden biri de sitenizin yer aldığı sunucudur. Hosting seçiminde mümkün olduğunca bütçe yerine performansa odaklanmak uzun vadeli düşünüldüğünde daha avantajlı bir yatırım olacaktır. 

 Hosting firması seçerken dikkat etmeniz gereken kriterleri kısaca listeledik; 

  • Sunucunuz hedef kitleniz ile aynı ülkede olmalıdır. 
  • Oluşturmak istediğiniz web sitesi türüne göre bir hosting planı seçilmelidir. 
  • Teknik destek taleplerine hızlı ve çözüm odaklı yanıt veren bir hosting firması tercih edilmelidir.  
  • Çıkabileceğiniz en üst trafik limitini öngörüp buna uygun özelliklerde bir hosting satın almalısınız.  

 
3-) Testler ile Web Sitenizin Hızını Kontrol Edin 

Web sitenizin hızını test etmek için çeşitli araçlar bulunmaktadır. Düzenli olarak web sitenizin hızını kontrol ederek eksikliklerinizi görebilir ve düzeltmelerde bulunabilirsiniz. Bu da sizi rakiplerinizden her zaman bir adım öne taşıyacaktır. 

Google Analytics üzerinden de ilgili raporları düzenli olarak kontrol ederek sitenizde herhangi hız sorunu olup olmadığını teyit edebilirsiniz. 

Kullanabileceğiniz temel test araçları: 

      4-) AMP ile açılış sayfanızın hızını arttırın 

Web sitenizin mobil cihazlardaki hızı en az masaüstü cihazlardaki performansı kadar önemlidir. Mobil web sitenizin hızlı açılmasını istiyorsanız AMP sayesinde bunu mümkün kılabilirsiniz. AMP teknolojisi ile Google web sitenizin en hızlı şekilde açılmasına olanak sağlıyor ve kullanıcılar hiç beklemeden web sitenize ulaşabilme imkanı buluyor. Mobil kullanımın yer yer masaüstü trafiğini geride bırakacak kadar artması; mobil hız düzenlemelerinin öncelikli bir optimizasyon kriteri olarak düşünülmesini sağlamaktadır. 

5-) Görsellerin sıkıştırılması ve optimize edilmesi 

Web sitesi için tasarlanan görsellerin boyutlarının büyük olması web sitesini yavaşlatan bir unsurdur. Bu yüzden görsellerin sıkıştırılması web sitenizin hızını etkileyecektir. Çeşitli araçlarla görsellerin kalitesini bozmadan içeriğinizin boyutunu küçültebilirsiniz.  

Web sitesinde bulunan dosyaların sıkıştırılması ve aynı zamanda kullanılmayan kodların kaldırılması, gereksiz widget’ların, eklentilerin silinmesi de sitenizin hızını arttıracaktır. 

Görselleri optimize etmek için kullanılabilecek araçlar; 

Web sitenizi hızlandırmak için yapacağınız tüm çalışmalar sitenizin performansına ve sitenizden elde ettiğiniz dönüşümlere önemli katkılar sağlayacaktır. 

Son Bir Adım Kaldı!

Formu göndermeden önce aşağıdaki kutucuğu işaretleyip Onayla düğmesine tıklar mısınız? Böylece sizin bir bot olmadığınızı anlayabiliriz. Teşekkürler.