Blog

Sosyal Medyanın SEO’ya Faydaları Nelerdir?

Sosyal Medyanın SEO’ya Faydaları Nelerdir?

Dijital pazarlama kanallarının çeşitli olması bu platformlar arasındaki bağlantıyı da gündeme getiriyor. Sosyal medyanın SEO’ya etkisi de sıkça merak edilen sorular arasında yer alıyor. Hem arama motorlarının hem de sosyal medya platformlarının algoritmaları sürekli değişiyor. Bu da doğal olarak iki kaynağın arasındaki etkileşimin değişmesi ile sonuçlanabiliyor.  
 
Rekabetin sürekli artması; dijital pazarlama kanallarının sadece kendi içinde etkili olması beklentisini aşarak diğer kanallara da katkı sağlaması talebini oluşturuyor.  Sosyal medyanın SEO’yu nasıl etkilediğini; sosyal medya planlamalarında SEO’nun düşünülerek ne gibi hamleler yapılabileceğini inceledik. 

Anahtar Kelimeler Sosyal Medyada da Kullanılmalı

 Sosyal medya hesaplarınızda “bio” bölümlerinde; yaptığınız paylaşımlarda anahtar kelimelerinizi kullanmak SEO performansınıza dolaylı da olsa katkıda bulunacaktır. Bununla birlikte sosyal medya hesaplarınızın gerçek anlamda etkileşim alması, sosyal medyadan trafik edinmeniz gereklidir.  

Web Sitenizi Sosyal Medyaya Göre Optimize Edin!

Web sitenizdeki kullanıcıları sürekli sosyal medya hesaplarınıza yönlendirmekten kaçınmalısınız. Kullanıcılar; web sitenizden sosyal medya platformlarına geçiş yaptıklarında sosyal medyada zaman geçirmeye devam edebilir ve sitenize dönmeyebilir. Bu da mevcut ziyaretçinizi kaybetmeniz anlamına gelecektir. Kullanıcılar sitede gezinirken eğer ilgilenirlerse sosyal medya kanallarınıza geçiş yapabilmeli; içeriklerinizi sosyal medyada kolaylıkla paylaşabilmelidir fakat belirtildiği gibi kullanıcılar yoğun şekilde sosyal medyaya yönlendirilmemelidir. Bu durum sektöre, belirlenen dijital pazarlama stratejisine göre de değişiklik gösterebilir. Örneğin; sosyal medya kanallarında etkileşimi arttırabilmek için web sitesinden belirli aralıklarla destek alınabilir.

Sosyal Medya Paylaşımlarına Gelen Etkileşimler SEO için de Önemli

Kaliteli ve ilgi çekici görsellerin, metinlerin kullanımı sosyal medyanın olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Bununla birlikte gelen yorumlara, sorulara cevap vermek de sosyal medya kültürünün bir parçası sayılıyor. Bu unsurlar SEO açısından da önemli. Web sitesindeki bir sayfaya veya doğrudan ana sayfaya yönlenen bir link paylaşıldığında bunun dikkat çekici başlıklarla veya görsellerle yapılması tıklanma oranlarını arttıracaktır. Bu da sosyal medyadan gelen trafiği arttıracaktır.

Etkileşimler; hem hedef kitlenize hem de arama motorlarına hesabın gerçekten kullanıcılar tarafından takip edildiğini, kullanıcılar tarafından beğenildiğini ifade edecektir. Bu da SEO çalışmalarını dolaylı da olsa olumlu etkileyecektir. 

Markanızı Güçlendirin! 

 Markanızın bilinir olması, kullanıcılarınızın markanızı içeren aramalar yapması SEO çalışmalarınıza da katkıda bulunacaktır. Arama motorları; kullanıcıların hali hazırda aradıkları, ulaşmak istedikleri markalara ait sonuçları üst sıralarda listeleyeceklerdir. 

Başarılı sosyal medya çalışmaları; sosyal medyadaki kullanıcıların marka hakkında bilgi sahibi olmalarını, marka ile etkileşime geçmelerini ve markanın ürünlerinin tercih edilmesini sağlayacaktır. Tüm bu aşamalarda sosyal medya kullanıcıları arama motorlarında markayı da arayacaklardır. Marka ile yapılan aramalar da sitenin SEO performansına katkıda bulunacaktır 

SEO’ya Katkıda Bulunan Sosyal Medya İpuçları

Sosyal medya yönetiminde dikkat etmeniz gereken diğer noktalar ise kısaca şöyle; 

  • Sosyal medyada paylaşım sıklığının yoğun olması doğal olarak; kullanıcıların kısa sürede eski paylaşımlara ilgilerinin kaybolması ile sonuçlanıyor. Tüm dijital pazarlama çalışmalarında olduğu gibi sosyal medya yönetiminde de süreklilik önemli.  
  • Kullanıcılar tıpkı arama motorlarında olduğu gibi sosyal medyada da aramalar yapıyor. İçeriklerinizi bu aramalar için de optimize etmek hem sosyal medya çalışmalarınızı hem de dolaylı olarak SEO çalışmalarınızı olumlu etkileyecektir. 
  • İçeriklerinizi oluşturduktan sonra sosyal medyada paylaşarak içeriğinizin arama sonuçları sıralamalarında yükselmesini hedefleyebilirsiniz fakat bununla birlikte sosyal medyadaki kitleniz için de içerikler üretip paylaşabilirsiniz. Henüz içeriğinizin planlama aşamasındayken sosyal medya kitlenizi düşünmeniz paylaşımınızın sosyal medyada daha fazla etkileşim almasına katkıda bulunacaktır. Sosyal medyanın doğasında yer alan paylaşma kültürü hem sosyal medya hesaplarınız hem de SEO çalışmalarınız için ciddi bir potansiyel taşıyor. Bu sayede eriştiğiniz kitleyi büyütebilirsiniz. 

Sosyal Medya Araçları ile SEO Dostu İçerikler Oluşturun

Sosyal medyayı düzenli olarak takip etseniz de her zaman önemli içerikleri kaçırma olasılığınız mevcut. Bu da markanız ve sektörünüz için birçok önemli fırsatı kaçırma potansiyelini gösteriyor.

Çeşitli sosyal medya araçları ilgilendiğiniz konularla ve markanızla ilgili gelişmeleri size bildiriyor. İlgili araçlar; hem sosyal medya hem de SEO çalışmaları için önemli ipuçları sağlayabilir. 

Awario 

Awario, markanızla alakalı anahtar kelimeleri gerçek zamanlı olarak analiz ediyor. Negatif anahtar kelimeler eklenerek belirli anahtar kelimelerin yer aldığı içeriklerin raporda yer almasını önleyebiliyorsunuz. Böylelikle ilgisiz bildirim alma olasılığı da azalıyor. Gelen bildirimleri etkileşim gücüne göre sıralayabiliyorsunuz. Böylelikle markanızla ilgili daha fazla kişiye ulaşan ve ulaşma potansiyeli bulunan içeriklerden daha hızlı haberdar olabiliyorsunuz.

Agorapulse 

Agorapulse markanızla ve sektörünüzle ilgili içerikleri takip etmenizi sağlıyor. Filtre özelliğiyle “içerikte şu kelime geçiyorsa bildirme” gibi düzenlemeler yapabiliyorsunuz. Bu da daha alakalı bildirimler edinmenize olanak tanıyor. Birçok platformda gelen iletilere doğrudan Agorapulse arayüzünden cevaplayabiliyor, etkileşime geçebiliyorsunuz.

Mention 

Mention; internet üzerinde belirttiğiniz filtre ve kriterlere göre markanızla ve sektörünüzle ilgili gerçek zamanlı bildirim almanızı sağlıyor. Mention çeşitli kriterlere göre segmentleme yaparak gelen bildirimleri yönetmenizi kolaylaştırıyor. Mention sağladığı detaylı filtre özelliğiyle çok fazla bildirim alınmasını da engelliyor.

Hootsuite 

Hootsuite markanızla ilgili; içerikleri, etkileşimleri segmentlere göre seçebilmenizi sağlıyor ve böylelikle bildirimleri daha kolay takip edebiliyorsunuz. Hootsuite’da gelen etkileşimlere takım olarak da cevap verebilmek mümkün.

Tweetreach 

Sosyal medyada sektörünüz ve markanızla ilgili içeriklerden gerçek zamanlı haberdar olmanıza olanak tanıyan Tweetreach sosyal medya profillerinizle ilgili faydalı istatistikler de sağlıyor. Tweetreach ile sektörle ilgili influencer’lar da keşfedilebiliyor.

Yukarıda yer alan araçlar hem sektörünüz hem de markanız hakkında gerçek zamanlı bilgi edinmenizi sağlıyor. Sizin için önemli olan gelişmeleri takip edip içerik stratejinizde de buna dikkat etmek SEO açısından faydalı olacaktır.

Sonuç Olarak; 

Sosyal medya ve SEO arasında seçim yapmak yerine her iki dijital pazarlama kanalını etkin ve birbirine katkı sağlayacak şekilde kullanmak uzun vadede en iyi sonuçları getirecektir. Her iki platformda da sadece markanızı, ürün ve hizmetlerinizi tanıtmaktan kaçınmalı kullanıcılara değer katacak içerikler üretmelisiniz. 

Son Bir Adım Kaldı!

Formu göndermeden önce aşağıdaki kutucuğu işaretleyip Onayla düğmesine tıklar mısınız? Böylece sizin bir bot olmadığınızı anlayabiliriz. Teşekkürler.