Blog

Renk Psikolojisi Ve Tasarımda Renklerin Önemi

Renk Psikolojisi Ve Tasarımda Renklerin Önemi

Tasarımlarda gördüğümüz renklerin, tasarımcılar tarafından neden o rengi tercih ettiklerini hiç düşündünüz mü? Mesela neden hijyenle ile ilgili ürünler beyaz rengi tercih ediyor veya doğal ürünlerde yeşil ambalaj yoğunlukla tercih ediliyor? Çünkü renkler; insan psikolojisini etkilemektedir ve marka algısında önemli bir yere sahiptir. Renklerin insan psikolojini bu kadar etkilediği noktada tasarımlarda da farklı renklerin kullanımı görmekteyiz.

Renkler ile satın alma davranışları arasında da bağlantı bulunmaktadır. Pazarlama sürecinde, renkler; müşterinin dikkatini çeker ve satın alma kararlarını etkiler. 

Her rengin bizde uyandırdığı etki, hissettirdikleri farklıdır. Bazı renkler sakinliği temsil ederken bazı renkler pozitiflik hissi verir. Web tasarım, mobil uygulama, logo tasarımı, kurumsal kimlik oluşturmada da renklerin vermiş oldukları hisler göz önünde bulundurulur. Peki hangi renk neyi temsil eder?    

Tasarımda Hangi Renk Ne Anlama Geliyor?

Kırmızı: Gözümüzün en iyi algıladığı ve hemen fark ettiği, etkisinin en hızlı gözüktüğü renktir.  Satın alma noktasında müşterinin hızlı hamlelerle ürünü satın almasına teşvik eder. Kırmızı rengi enerjiyi ve iştah duygusunu uyandırır. Birçok yiyecek ve içecek firmasının kırmızı rengini kullandığını fark etmişsinizdir. 


Mavi: Sakinlik ve güven hissini vermektedir. Güven duymamız gereken firmaların renklerine dikkat edecek olursak hepsi mavi rengini kullanmaktadır. Bankacılık, sağlık, temizlik sektöründe yer alan birçok firmanın logosunda mavi renk bulunmaktadır. 

Yeşil: Huzur ve tazelik hissini vermektedir. Bu yüzden gıda sektöründe oldukça fazla kullanılmaktadır. Tüketiciye; satın aldığı ürünün taze ve doğal olduğu mesajı iletilmek istenir. Doğanın vermiş olduğu huzur yeşil ile ilişkilendirilmektedir.

Sarı: Sıcaklık, enerji ve samimiyet hissini vermektedir. Ama insanlarda devamlılık hissi oluşturmamaktadır. Sarı rengi psikolojik olarak gelip geçicilik olgusunu çağrıştırmaktadır. Taksilerin sarı olmasının nedeni budur.

Mor: Asalet ve hırsı temsil etmektedir. Mor rengi aynı zamanda yaratıcılığa destek olur ve ilham verir. Mor, depresyonda olan, karamsar düşüncelere sahip insanları da olumsuz yönde etkilemektedir.

Turuncu: Kırmızı ve sarının birleşiminden oluşan bu renk ne kırmızı kadar canlı ne de sarı kadar parlak bir renktir. Turuncu da kırmızı gibi iştah açıcı özelliğe sahiptir. Heyecan ve mutluluk veren bir renktir.

Beyaz: Sadeliği, saflığı ve barışı temsil etmektedir. Temizlik ve saflık etkisinden dolayı hastanelerde genel olarak beyaz rengi kullanılmaktadır.

Siyah: Otorite, gizem ve gücün simgesidir. Aynı zamanda matemi de temsil etmektedir. Gücün simgesi olması nedeniyle makam araçları genel olarak siyah rengindedir.    

Tasarımda Renklerin Psikolojisi 

Renkler farklı kültürde farklı anlamlar taşımaktadır. Hedef kitleye göre renklerin kullanımının değişmesi gerekmektedir. 

Web sitesi tasarlarken renklerin önemi oldukça yüksektir. Renklerin aktardığı anlamları bilmek ve tasarıma bunları uygulamak kullanıcılarla daha etkili iletişim kurulmasını sağlar.  
 

İnsanların web sitenize girdiğinde veya mobil uygulamanızı kullandıklarında ne tepki vermesini istiyorsanız veya ne hissetmelerini istiyorsanız önceden belirlemeniz gerekmektedir. Firmanızla kurulması istediğiniz bağlantı türünü planlamış olmanız da oldukça önemlidir. 

Web sitenizdeki veya mobil uygulamanızda renk seçiminiz kullanıcıların dikkatini çeken ilk ögeler arasında yer almaktadır. Doğru renk seçimi; sitenizde veya uygulamanızda daha fazla vakit geçirilmesine, dijital ürününüzün hedefine ulaşmasına katkıda bulunur. 

İlginizi çekmeyecek sadece siyah renklere sahip bir uygulama düşünün ve uygulamada ne kadar vakit geçirebileceğinizi tahmin edin. İster istemez bir süre sonra sıkılacak ve uygulamadan çıkacaksınız. Bu nedenle tasarım sırasında hedef kitle düşünülerek kullanıcıların rahatsız olmayacağı, uygulamayı uzun süre kullanmalarına katkıda bulunacak renkler tercih edilmelidir. Bu renkler uygulamanın yer aldığı kategoriye, firmanın bulunduğu sektöre, markanın renklerine, hedef kitleye göre şekillenmektedir. 

Renkler ile ilk olarak kullanıcıların ilgisini çekebilir. Daha sonra hedef kitlenizi yönelmesini istediğiniz alana yöneltebilir ve istediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz.  

Renk Paleti Araçları 

Tasarımlarınızda kullanabileceğiniz; farklı renk şemaları keşfedebileceğiniz renk paleti araçlarını sizler için derledik. 

1-https://color.adobe.com/tr 

2-https://paletton.com 

3-https://coolors.co/ 

4-http://colormind.io/ 

5-https://colorhunt.co/ 

6-https://flatuicolors.com/ 

7-https://www.materialui.co/ 

Son Bir Adım Kaldı!

Formu göndermeden önce aşağıdaki kutucuğu işaretleyip Onayla düğmesine tıklar mısınız? Böylece sizin bir bot olmadığınızı anlayabiliriz. Teşekkürler.