Blog

Markalar İçin Sosyal Medya Kullanımında 6 Tüyo

Markalar İçin Sosyal Medya Kullanımında 6 Tüyo

Hayatımızın neredeyse her anında bize eşlik sosyal medya artık insanların sadece düşüncelerini ya da fotoğraflarını paylaştığı platformlar olmaktan çıkarak pazarlamacıların tutundurma faaliyetleri içerisinde en çok önem verdikleri konulardan birisi haline geldi. Pazarlama kavramına yeni bir soluk getire sosyal medya ile bütün markalar, sosyal ağlardan yer edinmeye ve sosyal medya stratejileri oluşturmaya başladı.

Bizlerde sizler için sosyal medyada hangi stratejiler gerçekten çalışıyor? Sosyal medyayı en iyi şekilde kullanmak için neler yapıyor? Bunlar gibi daha pek çok sorunun cevabı olabilecek maddeleri sizler için derledik.

Prácticas-para-el-mejor-uso-del-hashtag

 

Hashtag Kullanımı

Hashtagler yeni insanlara ulaşmak için ve yeni insanların sizi bulabilmesi için oldukça önemli bir araçtır. Adobe’nin pazarlamacılar arasında yapmış olduğu ankette katılımcıların %67si pazarlama karmalarında hashtag kullanmanın önemli veya çok önemli olduğunu söylemiş.  Hashtagler, sosyal medya içeriklerinin organik erişimini artırmanın harika bir yoludur. Çoğu insan ilgi duydukları içerikleri ve konuşmaları bulmak için hashtagleri kullanıyor. Peki hashtaglerinizi en iyi şekilde nasıl oluşturabilirsiniz?

  • Nişlerinizin kullandığı hashtagleri düşünmek
  • Hedef kitlerinizin kullandığı trend hashtagleri bulmak,
  • Markanızın ya da nişlerinizin etrafında olup biten konuşmaları incelemek,
  • Pazarlama kampanyası promosyon ya da yarışma çerçevesinde kendi hashtaglerinizi yaratmanız gereklidir.

pasted image 150x1004

Önceden Haftalık Postlarınızı Planlamak

Düzenli bir şekilde unutmadan postlarınızı göndermenizin en kolay yolu haftalık olarak postlarını planlamaktır. Tutarlılık, sosyal medya pazarlamasında başarı için anahtardır. Aynı zamanda öngörülemeyen durumlarda planladığınız postlar işinizi fazlasıyla kurtarır. Planlamak için yardım alabileceğiniz çeşitli sitelerde mevcut.

Görsel Kullanımı

Sosyal medya üzerindeki etkileşimi arttırmak için sahip olduğumuz en iyi araçlardan biri görsellerdir ve onu kullanmakta önemlidir. Tabiki de “Güneş” fotoğrafının üstüne “Günaydın” yazmak kadar basit görseller kullanılmamalı. Hedef kitlenize uygun dikkat/ilgi çekici görseller bulmalısınız. Aynı zamanda da kullandığınız görselleriniz markanıza da uygun olmalıdır.

Her Gün Paylaşım Yapmak

Sosyal medyada postlarınızı yayınlarken en az ve en fazla post yayınlamanın arasındaki dengeyi bulmak gereklidir. Belirli saatlerde ve belirli sayılarda paylaşım yapmak çok daha fazla etkileşim almanızı sağlayacaktır. Günde kaç post yayınlayacağınızı ise ilk başlarda hedef kitlenize göre deneme yanılma yoluyla bulabilirsiniz.

 socialmedia-700px

Birden Fazla Sosyal Ağda Aktif Olmak

Rekabet etmek istiyorsanız en az iki sosyal ağı pazarlama karmanıza eklemeniz gerekir. Unutmayın ki artık hiç kimse tek bir sosyal medya platformu ile yetinmiyor. Aynı zamanda her platform çok farklı kişilere hitap ediyor. Birden fazla sosyal ağda aktif olmak aynı zamanda size daha farklı kişilere de hitap etmenizi sağlayacaktır. Facebook, İnstagram, Twitter gibi platformlar artık bütün markaların, şirketlerin kullandığı sosyal ağlar. Fark yaratmak istiyorsanız diğer sosyal ağlara da bir göz atın. Örneğin;

  • Eğitimli, profesyonel kişileri hedefliyorsanız bir Linkedln hesabı açabilirsiniz ya da
  • Moda, ev dekorasyonu gibi alanlarla ilgilenen kişileri hedefliyorsanız Pinterest’te aktif olabilirsiniz.

Son olarak Uygun post yayınlama zamanlarını belirlemek için deneme-yanılma yöntemini kullanmak

Sosyal medyada postları göndermek için en uygun zamanın hangisi olduğuna dair birçok istatistik var. Bunlar başlangıçta yararlı olabilir. Fakat en iyi zamanı görmek için denemeniz gereklidir.

Hedef kitlemiz için en iyi strateji bulana kadar her zaman denemeli ve test etmelisiniz. Sosyal medyanın her zaman değiştiğini ve geliştiğini düşünerek, en iyiyi bulma arayışınızı sürdürebilir olmalısınız.

Son Bir Adım Kaldı!

Formu göndermeden önce aşağıdaki kutucuğu işaretleyip Onayla düğmesine tıklar mısınız? Böylece sizin bir bot olmadığınızı anlayabiliriz. Teşekkürler.