Blog

Google Reklamları Nedir Ve Neden Bir Ajansla Çalışılmalıdır?

Google Reklamları Nedir Ve Neden Bir Ajansla Çalışılmalıdır?

İşletmesini büyütmek isteyen herkes çözüm yolları ararken muhtemelen internet reklamlarını ya da Google Reklamlarını duymuştur. Bununla birlikte Google reklamlarını kendisi yöneten ve reklam yönetimi konusunda bilgi sahibi olan işletme sahipleri de mevcut.

Bu nedenle yazımızda; hem Google reklamlarını duymuş fakat detaylı bilgisi bulunmayan firma sahipleri hem de Google reklamlarını kendisi yöneten işletme sahipleri için ipuçları paylaşacağız.  

Google Reklamları Nedir?  

Google reklamlarını ifade etmek için çok özet olarak, Google’ın sunmuş olduğu internet reklam çözümüdür denebilir. Google reklamları; reklam verenlere metin, görsel, video gibi çeşitli formatlarda reklam yayınlama ve gelişmiş hedefleme seçenekleri sağlamaktadır. Bu seçeneklerin firmanız için nasıl katkı sağlayabileceğini ifade edelim; 

Arama Ağı Reklamları 

Arama ağı reklamları; kısaca; Google’da herhangi ürün/hizmet ararken karşınıza çıkan metin reklamlardır.  

Bu reklam türünün belki de en önemli avantajı kullanıcının size ulaşmasıdır. Kullanıcılar bir ürün ya da hizmet aradıklarında çıkan arama sonuçlarında (çoğunlukla üst sıralarda veya en üst sırada) metin reklamınız listelenir. Böylelikle satın alma potansiyeli yüksek kullanıcılara erişirsiniz. 

Görüntülü Reklamlar ve Video Reklamlar 

 
Görüntülü Reklamlar ve video reklamlar kısaca belirtmek gerekirse; internette haber sitelerinde, bloglarda, YouTube’da karşınıza çıkan görüntülü veya video reklamlardır. Bu reklam türünün sağladığı önemli avantajlardan biri de görselliktir. Örneğin bir spor salonunuzun ya da dans kursunuzun olduğunu varsayalım, metin olarak ne kadar iyi ifade ederseniz edin kullanacağınız başarılı bir görsel kadar etkili olmayabilir. Özellikle görselliğe yönelik bir işiniz var ise görüntülü reklamlar veya video reklamlar faydalı olacaktır. 

Alışveriş Reklamları 

Google Reklam çözümleri arasında e-ticaret siteleri için de son derece etkili seçenekler bulunuyor. Alışveriş reklamları arama sonuçlarında ürün görselleri ve fiyat bilgisi ile yer alıyor, bloglarda ve web sitelerinde ise görüntülü reklamlar olarak bulunuyor. 

Bu reklam türü ürünleri başlığın yanı sıra fiyat bilgisi ile ve bir katalog gibi sunduğu için doğrudan alışveriş yapmak isteyen kullanıcılara hitap ediyor.  

İnternetten alışveriş yapmak istemeyen; bilgi araştıran kullanıcılar fiyat bilgisi, ürün görseli, marka yer alan reklamları tıklamayacaklardır. Bu durum öncelikle olumsuz görünebilir fakat aslında oluşan sonuç firmanın lehinedir. Tıklama başına ödeme yapıldığı için; satın alma potansiyeli bulunmayan kullanıcıların etkileşimleri gereksiz maliyet oluşturacaktır.  

Özetle Google Ads’in sunmuş olduğu alışveriş reklamları e-ticaret firmaları için verimli kampanyalar oluşturulabilmesine olanak tanıyor. 

Google Reklamları ile; Çok Düşük Maliyetlerle Reklam Vermeye Başlayabilirsiniz 

Google reklamlarının sağladığı bir diğer avantaj ise yüksek harcamalar yapmadan reklamlarını yayınlanmaya başlanabilmesidir. Örneğin günde 20 TL’lik bir bütçe belirleyerek dahi kampanya oluşturabilirsiniz. Buna ek olarak yaptığınız harcamaları panelden saati saatine kontrol edebilirsiniz. Dönüş almaya başladıkça bütçenizi arttırabilir, azaltabilirsiniz. 

Neden Google Reklamlarını Yönetmek İçin Bir Ajansla Çalışmalıyım? 

Ajanslar güncel bilgilere sahiptir

Google reklamlarını yönetmek kolay gibi görünse de doğru optimizasyon çalışmalarıyla aynı bütçe ile çok daha fazla satış yapabilmek, müşteri edinmek mümkündür. Google Partner rozetine sahip ajanslar bu konuda uzmanlaşmışlardır ve görevleri gereği sürekli gelişmeleri, yeni optimizasyon olanaklarını takip ederler ve uygularlar. 
 
Tüm bu çalışmalar hesabınızın daha iyi yönetilmesine ve daha iyi sonuç almanıza katkıda bulunur.

Kendi işinize odaklanın

Google reklamlarını sürekli takip etmek, optimizasyonlar yapmak ve reklam içerikleri üretmek zaman isteyen bir iştir. Google reklamlarına odaklanırken kendi işinizle ilgili süreçleri aksatabilirsiniz. Bunun tam tersi de yaşanabilir; işlerinizin yoğunluğundan Google reklamlarına yeterli vakti ayıramayabilirsiniz.  

Ajanslarla çalıştığınızda gerekli bilgileri sağladığınız takdirde sadece kendi işinize odaklanabilirsiniz. Ajanslar sağladığı raporlamalar ile sizi bilgilendirecektir.  

Ajanslar firmanız için tamamlayıcı çözümler sunabilir

Google reklamlarında başarı sağlamak için reklam optimizasyonu tek başına yeterli değildir. Google reklamları web sitenize ziyaretçinin gelmesini sağlar fakat siteniz ikna edici değilse reklamlardan tam anlamı ile verim elde edemezsiniz. Web sitenizde (eğer var ise) teknik sorunları gidermek için yazılım, görsel olarak ikna ediciliği sağlamak için tasarım bilgisine ihtiyaç bulunmaktadır. Bunun yanı sıra reklam metinlerinin, görsellerinin ve videolarının profesyonel şekilde oluşturulabilmesi de uzmanlık istemektedir.  Tüm bu alanlarda bir kişinin uzman olması çok zordur. Ajanslarda farklı alanlarda uzmanlaşan çalışanlar bulunur ve reklam optimizasyonu konusunda birlikte çalışarak oldukça iyi sonuçlar elde edebilirler.

Reklam optimizasyonu ve sitedeki sorunların giderilmesi ile birlikte başarılı sonuçlar elde etmek için çok büyük bir potansiyel oluşacaktır.  

İyi bir reklam çalışmasından sonra ise yapılacaklar bitmemektedir. Hesabın sürekli takibinin sağlanması, diğer reklam olanaklarının test edilmesi gerekmektedir. Tüm bu aşamaların sağlıklı şekilde yönetilebilmesi için alanında uzman bir ajans ile iletişime geçmek yararlı olacaktır. 

Google Ads Hesap Optimizasyonu İpuçları 

Aşağıdaki kısa önerileri inceleyerek hesabınızı optimize edebilirsiniz, bu öneriler birçok sektör ve hesap için faydalı olacaktır. En doğru strateji için kampanyaları incelemek gerekecektir.

  • Anahtar kelimelerinizde eşleme türü olarak geniş eşlemeyi kullanmayın.
  • Arama terimlerinizi düzenli olarak inceleyin, ilgisiz arama terimlerini negatif olarak ekleyin. Faydalı olabileceğinizi düşündüğünüz arama terimlerini anahtar kelime olarak ekleyebilirsiniz.
  • Reklam metinlerinizi ve görsellerinizi gözden geçirin, testler yapın 
  • Eğer sektörünüz ve stratejiniz için uygun ise yeniden pazarlama kampanyaları oluşturun.
  • Özellikle sektörünüzde bilinen bir firma iseniz kendi markanız için reklamlar oluşturun 
  • Reklam metin ve görselleriniz ile kullanıcıların eriştiği sayfaları karşılaştırın. Bu sayfaların reklamlarla uyumlu olması avantaj sağlayacaktır 
  • Bütçe ve harcamalarınızı düzenli olarak kontrol ve optimize edin 
  • Gerekmedikçe çok sık değişiklikler yapmaktan kaçının. Sürekli değişiklikler yapmak sistemin öğrenmesini olumsuz etkileyecektir. 

Ücretsiz Google Ads Analizi İçin Şimdi İletişime Geçin

Google Partner ajansı Vevona Digital olarak dijital reklamcılık çözümleri sağlıyoruz. Ücretsiz Google Ads Analizi ve hesap optimizasyonu önerileri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

Son Bir Adım Kaldı!

Formu göndermeden önce aşağıdaki kutucuğu işaretleyip Onayla düğmesine tıklar mısınız? Böylece sizin bir bot olmadığınızı anlayabiliriz. Teşekkürler.