Blog

Google Adwords Yeni Adıyla Google Ads

Google Adwords Yeni Adıyla Google Ads

basın açıklamasıyla reklam ve pazarlama platformlarının yeniden markalaşması sürecine dair bilgilendirme yaptı.

Google’ın ana gelir kaynaklarından olan reklam platformuna dair yapılan bu değişikliğin temel nedenlerinden birinin düzenli olarak aldıkları geribildirimler olduğunu belirten Sridhar Ramaswamy “Devamlı olarak satın aldığımız yeni platformların da etkisiyle kullanıcılarımızda kafa karışıklığına yol açabildiğini görüyoruz.” dedi.

Temelde bir isim değişikliği gibi görünse de isim değişikliğinin ötesinde karışıklığı önleyebilmek ve ileriye yönelik Google’ın nasıl bir yol izleyeceğini gösterebilmek için bu değişikliklerin yapıldığını belirtiyor.

Ramaswamy’nin yaptığı açıklamalardan anlıyoruz ki Google reklam ürünlerini 3 ana markaya ayırıyor.

 

Google-Ads-Google-transições-que-acompanham-a-evolução-900x500_c

  • İlk olarak Google Adwords olarak bilinen platform Google Ads‘e dönüşüyor. Ramaswamy’in açıklamasına göre bu platform Google’ın sahip olduğu herhangi bir alanda reklam yapılabilmesine imkân verecek. Arama motoru reklamcılığından Youtube reklamlarına, uygulama marketi reklamlarından haritalardaki reklamlara kadar birçok alanı kapsayacak.

Bu nedenle yapılanın basit bir isim değişikliği olmadığını anlıyoruz. Google reklam verenler için tek bir platform olmayı ve onları en iyi şekilde yönlendirmeyi hedefliyor. Google ana kampanyanızın başarı kriterini belirlediğiniz takdirde akıllı reklamlar, makine öğrenmesi sayesinde sizi en iyi şekilde yönlendirebilmeyi vadediyor.

Google_MArketing_Platform_logo

  • İkinci marka ise daha önce var olan ve DoubleClick Digital Marketing ve Google Analytics 360 olarak bilinen iki platformun birleşmesi sonucunda oluşan Google Marketing Platformu. Bu platformun yanında Google yeni bir aracın da duyurusunu yapıyor. Bu araç yine bir birleşmeden oluşan Display & Video 360. Bu araç ise DoubleClick Bid Manager, Campaign Manager, Studio ve Audience Center araçlarının birleşiminden oluşuyor.

Bu yeni platformla birlikte işlerin çok daha kolaylaştığını söyleyebiliriz çünkü artık markalar performans ve ölçüm ekiplerinin birlikte çalışabilmesini sağlayabilecek. Artık kullanıcılar tek bir platformda tüm entegre Google pazarlama araçlarını ve takip etmek istedikleri detayları kolayca görebilecekler.

 

Imagen-Google-Ad-Manager

  • Üçüncü marka ise Google Ad Manager. Google Ad Manager, Google’ın yayıncılara para kazandırdığı araçlarının yani DoubleClick Ad Exchange ve DoubleClick for Publishers araçlarının birleşmesinden oluşuyor. Yayıncı platformlarının ürün yöneticisi olan Jonathan Bellack, programatik reklam satın alımının daha fazla reklam türünde kullanılabilmesi için bu iki ürünün birleştirilmeye başlaması üzerinden 3 yıllık bir zamanın geçtiğini belirtiyor. Yeni kullanılacak olan bu marka 3 yıllık bir emeğin ürünü diyebiliriz.

Yapılan tüm değişiklikler ve birleştirmeler sonucunda net olan bir şey varsa o da “DoubleClick” markasının artık rafa kalktığıdır. Bunun yanında haklarında açıklama yapılmayan Admob ve AdSense markalarının devam edeceğini söyleyebiliriz.

Kısaca söyleyebiliriz ki Google bu yaptığı birleştirmeler sonucunda kullanıcılara çok daha kolay ve bir bütünlük içinde hizmet sunmayı hedefliyor. Her geçen gün artan platform ve araçları ile birlikte komplike bir hale gelmemek için çaba harcıyor.

Temmuz ayında tamamlanması beklenen bu yeniden markalama süreci sonrası yeni bir eğitime gerek duyulmayacağını belirten yetkililer bazı ufak değişikliklerin olacağını fakat genel olarak fonksiyonların aynı kalacağını belirtiyor.

Son Bir Adım Kaldı!

Formu göndermeden önce aşağıdaki kutucuğu işaretleyip Onayla düğmesine tıklar mısınız? Böylece sizin bir bot olmadığınızı anlayabiliriz. Teşekkürler.