Blog

Banner Körlüğü Ile Mücadele Etmenin 7 Yolu

Banner Körlüğü Ile Mücadele Etmenin 7 Yolu

Banner körlüğünü engellemenin yollarını anlatmadan önce banner körlüğü nedir ve bu duruma neler yol açıyor onu açıklayalım. Banner körlüğü (banner blindness) ya da reklam körlüğü olarak adlandırılan bu kavram kullanıcıların web sitelerinde yer alan reklamları görmezden gelmesidir. Banner reklamlar oluşturulurken bu kullanıcı davranışına dikkat edilmesi gerekiyor.

“Banner Körlüğü” Neden Oluştu?

Banner körlüğüne yol açan birçok neden bulunmaktadır. Bu alışkanlığa yol açan en büyük etkenlerden biri de banner reklamlarının artmasıdır. Kullanıcılar yoğun bir şekilde reklama maruz kaldıklarına bir süre sonra reklamlara karşı duyarsızlaşmaya başlıyorlar. Bannerların artışıyla birlikte yapılan banner çalışmaları aynı standartta oldu. Böyle olunca kullanıcıların görmezden gelme olasılığı artmış oldu.

Yeni kullanıcı kitlesi, istedikleri bilgiye ulaşmak konusunda oldukça sabırsızdır. Ulaşmak istedikleri içeriğe ulaşma süreleri uzadığı takdirde bu durum onları rahatsız etmektedir. Durum böyle olunca da kullanıcılar sadece istedikleri içeriğe odaklanmaya başladılar ve içerik dışındaki ögeleri görmezden gelmeye başladılar.

Banner körlüğüne engel olmak istiyorsanız; farklı, ilgi çekici reklamlar oluşturmalısınız. Eğer sıradan bir reklam oluşturursanız bu reklamın kullanıcıların dikkatini çekme olasılığı oldukça azdır. Bu da reklamınızdan istediğiniz sonucu alamamanıza neden olur.

Reklamlarınızdan istediğiniz sonuçları elde etmek için sıkça yapılan reklam hatalarından uzak durmalısınız. Bu konuda yapılan en büyük hata yanlış hedef kitle seçimlerinden meydana gelmektedir. Yanlış hedef kitle reklamlarınızın ilgi çekmemesine neden olur.

Banner körlüğünü engellemek için neler yapılabilir?

Banner reklamları ile gün içinde yüzlerce kez karşılaşıyoruz. Birçoğunu bilerek ya da bilmeyerek görmezden geliyoruz.

Oluşturduğunuz reklamların banner körlüğü ile görmezden gelinmesini önlemek için aşağıdaki ipuçlarını değerlendirebilirsiniz;

Doğru hedefleme önemli

Reklamlarınızın doğru hedeflenmesi banner körlüğü için alınabilecek önlemlerden biridir. Doğru hedef kitleye reklam gösterdiğinizde kullanıcıların reklamınızı görmezden gelme olasılığı da azalacaktır.

Alakalı Siteleri Hedefleyin

Reklamınızın yayınlandığı sitelerle reklamınız arasında bağlam bakımından alaka olduğunda reklam performansınız artacaktır. Google Ads’te reklamlarınızın yayınladığı yerleşimleri ve bu yerleşimlere göre performansı değerlendirmek faydalı olacaktır.

Sosyal Medya Reklamları ile Hedef Kitlenize Ulaşın

Banner körlüğünü engellemenin bir diğer yolu da sosyal medya hesapları aracılığıyla kullanıcılara ulaşmaktır. Reklamlar ve influencerla iletilerinizin erişimini arttırabilirsiniz.

Tasarımlarınızı İlgi Çekici Kılın

Tasarımlarınızı ilgi çekici hale getirin; klişeleşmiş, tahmin edilebilir tasarımlardan uzak durun. Daha önce karşılaşılmamış, ilgi çekici tasarımlar oluşturursanız insanların ilgisini çekebilirsiniz. Harekete geçirici ifadeler ve merak unsuru uyandıracak tasarımlar oluşturun.

Reklamınızın Faydası Net Olsun

Reklamda belirttiğiniz mesaj net olmalı. Kullanıcı; kampanyanın kendisine sağladığı faydayı çok kısa süre içinde anlayabilmeli. Tasarım ve içerik karmaşıklaştıkça kullanıcının dikkati dağılacaktır.

Reklamlarınızı Mobil Cihazlarla Uyumlu Hale Getirin

Mobil cihazlar için reklamlarınızı optimize etmeyi unutmayın. Kullanıcıların birçoğu içerikleri araştırırken mobil cihazlardan giriş sağlıyor. Küçük ekranlarda reklamların gözükeceğini aklınızdan çıkarmayın bu yüzden tasarımlarınızda çok karmaşaya kaçmayın. Bilgisayarınızda sorunsuz görünen bir metin, mobil cihazlardan okunmuyor olabilir.

Reklamlarınızı Test Edin

Reklamlarınızı sürekli test edin. Hangi tür reklamların ilgi gördüğünü, hangi reklamların görmediğini öğrenmek için reklamlarınızı test edin. Reklamlarınızı test ederek ilgi gören reklamların kullanımı ile banner körlüğüne karşı mücadele edebilirsiniz.

Son Bir Adım Kaldı!

Formu göndermeden önce aşağıdaki kutucuğu işaretleyip Onayla düğmesine tıklar mısınız? Böylece sizin bir bot olmadığınızı anlayabiliriz. Teşekkürler.